Hamile Psikolojisi

Hamilelikte “Kendine Yaşa” Felsefesi: Denge ve Keyifle Dolu Bir Yolculuk

Hamilelik, annenin ihtiyaçlarıyla çocuğunkiler arasında yeni bir denge kurma arayışının kadını sosyal ve ruhsal yönden doğrudan etkilediği ve çok

Hamilelikte “Kendine Yaşa” Felsefesi: Denge ve Keyifle Dolu Bir Yolculuk

Hamilelik, annenin ihtiyaçlarıyla çocuğunkiler arasında yeni bir denge kurma arayışının kadını sosyal ve ruhsal yönden doğrudan etkilediği ve çok önemli değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde, doktorların tavsiyelerini temel alarak, fakat bir yandan da kendi kişisel öyküsünü göz önünde bulundurarak kendi yaşam stilini oluşturmak ve “kendine yaşamak” ilkesini benimsemek çok önemlidir.

Seyahatler ve Tatiller:

Hamilelikte seyahatler ve tatiller, birçok anne adayı için endişe kaynağı olabilir. Aslında, genel anlamda bir kadının yapabileceğini hissettiği her şey uygundur. “Bebeğin sağlığına uygun” tarzda tatil yapma zorunluluğu gereksizdir; yalnızca seyahatin tüm yönlerinin iyi organize edilmesi gerekir. Örneğin, kontrol ve tetkiklere girilmesi gerekiyorsa bunların gidilecek yerde yapılmasının mümkün olup olmadığı önceden araştırılmalı, seyahat fazla uzun sürecekse mola programları yapılmalıdır. “Macera seyahatleri” adı altında kategorize edebileceğimiz tüm büyük risk ve rahatsızlık arzeden durumlar hariç tutulursa ne herhangi bir iklim türü ne de ulaşım aracı (fakat bazı havayolu şirketleri hamileliğinin 7. ayından sonra kadınların uçağa binmesine izin vermemektedir) ile ilgili yasaklar söz konusu değildir.

Fiziksel Aktivite:

Fiziksel aktivite tüm yaşam süreci boyunca önemlidir ve bu dönemde de hamileliğin keyfini çıkarırken aynı zamanda sağlıklı kalmak için önemli bir rol oynar. Sürekli oturur pozisyonda olmaktan ileri gelen kas gücü kaybı, eklemlerin katılaşması, kısıtlanmış enerji sarfiyatı, kabızlık vb olumsuz sonuçları engellemek açısından faydalıdır.

Sağlık için – en azından hamilelikte – spor yapılması gibi bir gereklilik asla bulunmamaktadır; asıl gerekli olan her gün düzenli bir biçimde hareket etmektir. Yürüyüş, yüzme, hamilelere özel egzersiz programları gibi birçok seçenekten faydalanarak hem kendinizi hem de bebeğinizi mutlu edebilirsiniz.

Cinsel İlişki:

Hamilelikte cinsel ilişki, bebeğin sağlığı için risk oluşturmaz. Sadece doktorun cinsel hayatın askıya alınmasını tavsiye ettiği bazı kendine özgü durumlarda (düşük tehdidi, erken doğum ya da zarların vaktinden önce yırtılması riski altında) kaçınılmalıdır. Ancak eğer hamilelik düzene girdiyse ve sorunsuz ilerliyorsa böyle bir yasağı savunmanın haklı gerekçesi yoktur.

Çiftler arasındaki dengelerin önemli değişimlere uğradığı bu dönemde, cinsellik gibi bir yakınlık ve iletişim anı, kesinlikle korunması ve değer verilmesi gereken bir şeydir. Hamilelik, sevgi ve keyifle dolu bir yolculuktur. Kendine zaman ayırarak, sevdiklerinle vakit geçirerek ve bedenini dinleyerek bu güzel deneyimin tadını çıkarabilirsin.

Unutmayın: Hamilelikte “kendine yaşamak” felsefesi, denge ve keyifle dolu bir yolculuk için anahtardır. Doktor tavsiyelerini dinlemeyi ihmal etmeden, kendi kişisel öykünüze ve isteklerinize göre bir yaşam tarzı oluşturarak bu özel dönemin tadını çıkarabilirsiniz.