Anne-Çocuk

Hamilelikle ilgili önemli sorular ve yanıtları

Halk arasında ultrasona giren annelerin bebeklerine zarar verecekleri düşüncesi yaygın olarak konuşulmakla birlikte uzmanlar bu yöntemin hamilelikte üç kez

Hamilelikle ilgili önemli sorular ve yanıtları

Halk arasında ultrasona giren annelerin bebeklerine zarar verecekleri düşüncesi yaygın olarak konuşulmakla birlikte uzmanlar bu yöntemin hamilelikte üç kez kapsamlı olarak uygulanması gerektiğini savunmakta ve yüzde yüz risksiz bir uygulama olduğunu iddia etmemektedirler.
Uzun seyahatler hamilelere zarar verir mi? sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alırken uzun yolculuklar gebelere tavsiye edilmezken zorunlu hallerde sık sık mola verilmesi ve ihtiyaçların giderilmesi gerekmektedir. Mümkün olduğunca aracın içinde kollarınızı ve bacak bölgenizi hareket ettirmeniz, molalarda kısa yürüyüş egzersizleri yapmanız, yeterli seviyede sıvı takviyesi almanız zorunlu seyahatlerde yapmanız gerekenler arasında yer almaktadır.
Hamilelik döneminde kesinlikle tüketilmemesi gereken gıdalar arasında uzmanlar çiğ yumurta, çiğ et, çiğ sütün gebelikte alınmamasını tavsiye etmektedirler. Salata çok iyi yıkandıktan sonra tüketilmesi gereken besin grubuna girmekle birlikte mutlaka gebelik sürecinde kontrollerinizi gerçekleştiren ve sizi takip eden doktorunuzdan detaylı bir liste almanız önerilmektedir.
Psikolojik ve bedenen değişikliklerle karşılaşacağınız bu dönemde farklı sorunlar yaşamanız mümkün olmakla birlikte yorgunluk, mide yanması, sık idrara çıkma, kabızlık, mide bulantısı başlıca rahatsızlıklar olarak görülebilir. Kendinize ve bebeğinize en dikkat etmeniz gereken bu süreçte uzmanlar yorgunluk halinde uyumanın ve dinlemenin, mide yanmasında şekerli gıdalardan uzak durarak süt tüketmenizi, mide bulantısına karşı çay içmenizi, kabızlığa karşı bol sıvı almanızın yanında kepekli besinler tüketmenizi tavsiye etmektedirler.
Sizin vitamine ve minarele en çok ihtiyacınız olduğu hamilelik sürecinde diğer bir sorunda fazla kilolar olacağından iki kişilik mi yemeliyim? sorusunun en iyi cevabı dikkatli ve belli gıdalara ağırlık vermeniz olacaktır. Gebelikte beslenme listenize hücre yapımında faydalı balık, kırmızı et, patates mutlaka eklenmelidir. Bu besinlerin haricinde meyve, sebze, sütlü, kepekli ürünler kesinlikle sizlere tavsiye edilmektedir.
Hamilelikte çatlaklardan nasıl önlerim? gebe bayanların en sık sordukları sualler arasında yer almakla birlikte yaklaşık 50 cm büyüyen karın çevresindeki çatlaklara karşı hamileliğin 18. haftasından itibaren buğday özlü yağlarla masaj yapılmasının faydalı olduğun uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.
Heyecanla beklenen doğumun nasıl başlayacağını merak eden bayanlar için en iyi gösterge sancılar ve suyun gelmesi olacaktır.

About Author

admin