Son Dakika
Anneler Burada
Çocuklarınızı yaz hastalıklarına karşı koruyun
 

Çocuklarınızı yaz hastalıklarına karşı koruyun

Çocuklar, tatil boyunca çeşitli rahatsızlıklarla da karşı karşıya kalabilirler.

7 Ağustos 2013 Çarşamba 11:01
Yazdır

Çocuklar için yaz ayları; havuza girebilmek, kumdan kale yapmak, dondurma yemek ve parklarda arkadaşlarıyla özgürce oynayabilmektir... Okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatilinin keyfini çıkarmak için sabırsızlanan çocuklar, tatil boyunca çeşitli rahatsızlıklarla da karşı karşıya kalabilirler. Yaz aylarında; güneş yanıkları, besin zehirlenmesi, böcek sokmaları gibi birçok rahatsızlığın görüldüğünü belirten Özel Medline Eskişehir Hastanesi'nden Dr. Sevgi Yazıcıoğlu, sağlıklı bir yaz için ailelere uyarılarda bulunuyor.

Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte çocuklarda en sık güneş yanıkları görülür. Havuz ve deniz kenarında güneş koruyucuları sürmeden bulunan çocuklarda görülen güneş yanıkları, aynı zamanda yıllar içinde birikerek cilt kanserleri ve cilt hastalıklarına da yol açabilir. Bu nedenle özelikle çocukların 10.00- 15.00 saatleri arasında güneş ışınlarına direk maruz kalacak bir ortamda bulunmamaları gerekir. Aynı zamanda havuz veya deniz kenarı gibi yerlere gidecek çocuklara, güneş koruyucuları sürülmesi gerekir. Eğer mümkünse çocukların şemsiye altında oturtulması, çocuklara şapka takılması önerilir.

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak güneş çarpmasına da neden olabilir. Yüz ve baş derisinin kızarması, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk, mide bulantısı ve ensede sertlik gibi belirtileri olan güneş çarpması, ağır vakalarda bilinç kaybına da neden olabilir. Ölümcül durumlara neden olabilen güneş çarpmasında doğru müdahale oldukça önemlidir.

Güneş çarpmasında ilkyardım nasıl olmalıdır?

• Her şeyden önce panik yapmadan çocuk serin bir yere taşınmalı

• Vücudu sıkan giysiler mutlaka çıkartılmalı ve çocuğun rahat olması sağlanmalı

• Eğer çocuğun ateşi varsa; başa, kasıklara ve koltuk altına soğuk kompres uygulanmalı

• Çocuğa içecek bir şeyler verilmeli ve kaybedilen su ve tuzlar yerine konmalı

• Çocuğun bilincinin kapanması durumunda ya da ateşin çok yükseldiği durumlarda çocuk mutlaka en yakındaki sağlık kuruluşuna götürülmeli

Yaz aylarında sıkça rastlanan bir diğer durum ise besin zehirlenmeleridir. Sıcak havalar nedeniyle özellikle kolay bozulan tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gıda zehirlenmelerine neden olur. Besin zehirlenmelerine karşı önlem alabilmek için öncelikle dışarıda tüketilen gıdaların tazeliğinden emin olmak gerekir. Bu nedenle bilinmeyen yerlerde yemek yemek önerilmez.

Park, bahçe ve ormanlarda geçirilen zamanların da fazlalaştığı yaz aylarında, böcek sokmaları ile de sıkça karşılaşılır. Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan reaksiyon kişiden kişiye farklılık gösterir. Olağan reaksiyon ağrı, şişme ve sokulan bölgede etrafında oluşan renk değişikliğidir. Bölgenin su ve sabunla yıkanması en basit ve etkili tedavidir. Buz uygulanması şişliği ve ağrıyı azaltabilir. Ancak akrep gibi bazı böcekler tarafından ısırılma ya da alerjik bünyedeki çocuklarda yaşanan bir böcek ısırığı ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu gibi durumlarda; karın ağrısı, kusma, ishal, göğüste sıkışma hissi, nefes almada zorluk, hırıltılı solunum ve dilde şişme gibi belirtiler görülebilir. Bu bulgular görüldüğü takdirde çocuğun en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.

Genellikle bez bağlanan bölgede görülen pişikler yazın bebekleri daha da rahatsız eder. Bunun başlıca nedenleri; bebeklerin yaz aylarında çok daha çabuk ishal olmaları, sık sık bezin değiştirilmemesi ve popo bölgesinin havalandırılmamasıdır. Pişikle mücadele etmek için her kakadan sonra bebeğin altının sabun kullanmadan bol suyla yıkanması, bezin sık sık değiştirilmesi, gündüzleri mümkün oldukça bez kullanılmaması gibi tedbirler alınmalıdır. Gerekli durumlarda pişik kremi kullanmak da sorunu halletmenin bir diğer yoludur.

Anahtar Kelimeler: bebek hastalıkları, bebek,
Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuğunuz Tuvalet Eğitimi İçin Hazır Mı?
Çocuğunuzdaki Kabızlık Psikolojik Mi?
Doğum Koçu Nedir, Ne İşe Yarar ve dahası..
ÇOCUK EĞİTİMİNDE OYUN DİLİ
Kate Middleton’ın doğum yöntemi: Hypnobirthing
Doğum sancılarını azaltmanın yolları
2013 Hamile Mayoları
Yaz gebelerini serinleten tavsiyeler
İyi anne baba olmanın 20 yolu
Hamilelikte burun spreyi zararlı olabilir
Hamileliğin Başında Cinsel İstek Artıyor
Hamileyken Çin Takvimi Hesabı
Hamilelikte Tatil
Üçlü Test
İkili Test
Hamileyken Bilgisayar Kullanmak
Bebek için Alınacak ilk Eşyalar
Hamilelikte Bebek için Alışveriş
Hamilelikte Sıcak Hava
Hamilelikte Yüzme
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.