Son Dakika
Anneler Burada
Spor çocuğun özgüvenini arttırıyor
 

Spor çocuğun özgüvenini arttırıyor

Uzmanlar, erken yaşta spora başlayan çocukların özgüveninin arttığını açıkladı

7 Ağustos 2013 Çarşamba 11:06
Yazdır

Uzmanlar, erken yaşlarda spora başlamanın getireceği alışkanlığın ileride hayat boyu spora katılımın temellerini atarak, sağlıklı ve zinde bir organizma kazanılmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, çocuğun düzenli faaliyetler ve düzenli egzersizlere, özellikle yüzme ve jimnastik gibi sporlara en erken 4 yaşında başlaması gerektiğini ifade ederek, "Çocuklarda ancak bu yaştan sonra verilen komutları ve kuralları algılayıp uygulamada ve fiziksel becerilerde artış başlar. Her çocuğun fiziksel, ruhsal, zihinsel ve toplumsal gelişimi birbirinden farklıdır. Ancak belli gelişim dönemleri, eğilimler ve belirli davranış kalıpları hemen her çocukta ortak oluyor. Çocuğun gelişme dönemleri birbirinden kesin sınırlarla ayrılamaz. Gökkuşağının renkleri gibi bir önceki dönemin özelliklerinin geçişleri ve izleri bir sonraki dönemde de kendisini gösterebilir. Bu dönemlerin özellikleri anne-babalar, antrenör ve eğiticiler, hatta çocukların kendileri tarafından bilindiğinde hazırlanacak programlar daha başarılı ve sağlıklı olur. Böylece katılım ve paylaşım artar" dedi.

HANGİ YAŞLARDA HANGİ SPOR YAPILMALI?

Çocukların 4-6 yaş arasında ip atlama, yüzme, sek sek, frizbi, yürüyüş ve bisiklete binme gibi temel motor becerileri geliştiren oyunlar oynamasının daha doğru olduğunu söyleyen Öztürk, "7-10 yaş arasında çocuklar temel hareket becerilerini edinmişlerdir. Hafızaları, karar verme yetileri gelişmiş olduğundan bazı oyunların stratejilerini kavrayabilirler. Bisiklet, top oyunları, tenis, masa tenisi, paten, dans, jimnastik, futbol, yüzme gibi sporlar bu gruptaki çocuklara önerilebilecek oyunlardır. 10 yaş ve üzerinde ise çocuklar, karmaşık aktivite gerektiren takım oyunlarına katılabilirler. Futbol ve basketbolda çocuğun fiziksel güvenliği önemlidir. Fiziksel yaralanma riski dışında yarışma sporları ile birlikte kazanma ve kaybetme de başlar. Bu nedenle çocuğun doğru yönde odaklanmasına dikkat etmek gerekir. Bu yaşa dek aerobik veya düzenli egzersiz programlarına başlanması uygun değildir. Ergenliğe kadar uzun mesafe koşularına izin verilmemeli. Organize takım sporları, koşu, paten, bisiklet, ip atlama, yüzme, kürek, atletizm yapılabilecek sporlardandır" diye konuştu.

SPOR ÖZGÜVENİ ARTIRIYOR

Erken yaşlarda spora başlamanın getireceği alışkanlığın ilerde hayat boyu spora katılımın temellerini atacağını kaydeden Öztürk, şöyle devam etti: "Spor, çocukluk ve ergenlik döneminde sağlıklı büyüme ve gelişmeyi destekler, özgüveni ve yaşama sevincini artırır. Çocukların ve gençlerin sosyalleşmesini sağlar ve bu yaşlarda görülen davranış bozukluklarının giderilmesinde yardımcı olur. Fakat kontrolsüz ve dikkatsizce yapılan sporlar kas, eklem ve kemik yaralanmalarına, aşırı kullanım ve zorlama nedeniyle vücutta kalıcı şekil bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca sporun ruhunu kavramadan yapılan aktiviteler fiziksel ve psikolojik sorunlara, zarar verici olan sürekli kazanma hırsı ise doping gibi madde kullanımlarına ve kalıcı hasarlara yol açabilir."

Anahtar Kelimeler: spor, çocuk gelişimi, anne,
Bu haber toplam 1795 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Novakid Easy Breezy Yaz Kampına haziran ayından bu yana 6.000 öğrenci katıldı
Novakid Çocuklara Yönelik Online Yaz Kampı Yeniden Başlıyor
Öğrencilerin başarısı için ‘Akıl Oyunları’ şart
Çocuğunuzun Yabancı Dİli de Gelişsin
Okulda İlk Gün Sendromu
Yapılandırıcı Yaklaşım Öğrencilerin Önünü Açıyor
Yetersiz Uyku Okul Hayatını Etkiliyor
Kırtasiye Ürünlerine Dikkat
Okulda Ne Yemeli?
Okul Çağında Sağlık
Okula Alışma Süreci
Çocuklarda Duruş Bozukluğu
Çocuğunuz Okul Olgunluğuna Ulaştı mı?
Çocuğunuz Okulda Nasıl Bir Öğrenci ?
Ailelere Önemli Uyarılar
Okul Dönemi Çocuklarında
Eğitim Amaçlı da Olsa
Tatil Sonrası Okul Dönüşü
Ödev Yapamakta Direniyorsa
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.