Son Dakika
Anneler Burada
İnek Sütü Alerjisi Olan Bebeğin Annesi Diyet Yapıyor
 

İnek Sütü Alerjisi Olan Bebeğin Annesi Diyet Yapıyor

Normal şartlarda protein, karbonhidrat ve kalsiyum gibi vücut için vazgeçilmez maddelerin bu dönemde tüketilmesi gerekiyor

10 Temmuz 2019 Çarşamba 13:45
Yazdır

Ancak bazı anneler için bu durum farklı işliyor. Çünkü bebeğinde inek sütü alerjisi olan bebek annelerinin diyet yapması kaçınılmaz. Aksi takdirde bebeklerinde deri döküntülerinden gaza, solunum yolu enfeksiyonlarından büyüme geriliğine kadar birçok sorun yaşanabiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, son yıllarda görülme oranı hızla artan ve emziren anneleri diyet yapmak zorunda bırakan inek sütü alerjisi hakkında bilgi verdi.

Hem anne sütü hem de hazır mama alan bebeklerde rastlanıyor

İnek sütü alerjisi hem anne sütü hem de hazır mama tüketen bebeklerde görülebiliyor. Annenin tükettiği peynir ve süt, emzirdiği bebeğine geçiyor. Çocukta alerji olduğu takdirde de bu durumdan etkileniyor. Aynı şekilde hazır mamanın içinde yer alan bazı bileşenler de bebeğin sorun yaşamasına neden olabiliyor.

Tanıda annenin açıklamaları büyük önem taşıyor

İnek sütü alerjisinin tanısının konulması her zaman çok da kolay olmayabiliyor. Tanıda annenin bebeğinin durumunu doktora detaylı bir şekilde anlatması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde inek sütü alerjisi kabızlık ya da kolik gibi başka sorunlarla karıştırılabiliyor.

Diyeti emziren anneler yapıyor

İnek sütü alerjisi deri testi ya da kan tahlili ile kolaylıkla ortaya çıkartılabiliyor. Teşhisin ardından bebeğe özel bir diyet uygulanmaya başlanıyor. Eğer bebek anne sütü emiyorsa diyeti annenin yapması gerekiyor. İnek sütü içeren tüm gıdalar yasaklanıyor. Peynir, yoğurt, ayran, tereyağ, margarin ve krema gibi yiyecekler tümüyle beslenmeden çıkartılıyor. Bu tür çocuklarda bebeklik döneminde özel mama kullanılıyor. Şikayetler 72 saat içerisinde tamamen kaybolurken, bağırsak iltihapları, kolit bir ayda düzeliyor

1, 5 yaşından sonra azar azar inek sütü verilmeli

Bebek 1,5 yaşına gelene kadar yasaklanan inek sütü bu sürenin sonunda az miktarlarda verilmeye başlanmalı. İnek sütünü sulandırarak dudağın iç kısmına damlatabilirsiniz. Eğer vücutta bir tepki oluşuyorsa yeniden denemek için bir süre bekleyin. Bu denemeleri 6 ayda bir tekrar edebilirsiniz. İnek sütü alerjisi genelde çocuk 3 yaşına geldiğinde kendiliğinden geçiyor. Ancak bu dönem zarfında doğru beslenemeyen çocuklarda gelişme gerilikleri ortaya çıkabiliyor.

Boyu kısa kalabiliyor, kilo alamıyor

İnek sütü alerjisi, bebeklerde en sık rastlanan ve zaman içerisinde geçen bir alerjidir. İnek sütündeki proteine karşı gelişen bu alerji kendini kolik, gaz, ishal ya da kabızlık, karın şişliği, egzama sık tekrarlayan iç solunum yolu enfeksiyonu, kanlı dışkılama ve hapşırık gibi belirtilerle gösteriyor. Tedavi edilmediğinde ise çocuğun boyunun kısa ve kilosunun az olması gibi gelişme geriliklerinin yaşanmasına neden oluyor.

Hayvanların beslenme sistemleri alerjileri artırıyor

Son yıllarda inek sütü alerjisinin görülme oranlarında büyük artış yaşanıyor. Bu durumun en önemli sebeplerinin başında özellikle ineklerin beslenme tarzındaki değişikliklerle yapılan aşı ve antibiyotikler gösteriliyor. Ayrıca bebeğe aileden geçen genetik özellikler de bebekte inek sütü alerjisinin görülmesine neden oluyor. Öyle ki ailesinde inek sütü alerjisi olan bir bebekte aynı sorunun yaşanma ihtimali yüzde 50.

Anahtar Kelimeler: normal, şartlarda, protein, karbonhidrat, kalsiyum, gibi
Bu haber toplam 4191 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Emziren annelerin bilmesi gerekenler
Bebeğiniz Cuk Cuk Sesi Çıkarıyorsa
Kız Bebeklerde Daha Önemli?
Neden Memeyi Reddeder?
Türk Kadını Emziriyor
Anne Sütünü Arttıracak Yiyecekler
Emzirmek Kilo Verdiriyor
Emzirme Sıklığı
Emzirme Tavsiyeleri
Emzirme Dönemi
Emzirme Döneminde Beslenme
Resimlerle Emzirme
Emzirmeye Kolay Başlangıç İçin Öneriler
Emzirmenin Bebeğe ve Anneye faydaları
Emzirme Sorunları
Emzirme Döneminde Anne
Emzikli Anneye Pratik Öneriler
Emziklilerde Beslenme
Emzirirken İlaç Kullanımı
Emzirirken Alkol Kullanımı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.