Son Dakika
Anneler Burada
Hamilelikte Kilo Dengesini Korumak
 

Hamilelikte Kilo Dengesini Korumak

7 Eylül 2019 Cumartesi 10:02
Yazdır

Anne adaylarının en çok endişe ettiği konulardan biri olan; hamilelikte kaç kilo alınmalıdır sorusu en çok merak edilenler arasında yer alır. Bunun için Qkadın ekibi olarak sizler için bu konuyu ayrıntılı bir şekilde paylaşmaya karar verdik. Uzmanların araştırmaları üzerine hamilelikte kilo alımı tamamen anne adayının beslenme düzenine ve kilo orantısına bağlı olarak geliştiğini söylemektedirler.

Buna örnek olarak; eğer anne adayı normal sayılacak bir kilodaysa ortalama 10 ila 13 kilo arasında alınacak kilo yeterli sayılmaktadır. Fakat gebe kalınmadan önceki kilo ağırlığı daha fazlaysa yani obez sayılabilecek bir kilo söz konusuysa 8-10 kg arası alınacak ağırlık yeterli sayılacaktır. Bunun dışında anne adayının dengeli beslenmesine rağmen anormal bir kilo alımı veya tam tersi olarak yetersiz kilo alımı söz konusu olabilir. Bu durum genellikle genetik bir yapıya yatkınlıktan veya altta yatan sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. ( Örneğin; trioid bozukluğu, depresyon vb..) Gebelikte kilo alımı konusunda aşırı endişe etmek, anne adayını ve bebeği olumsuz etkileyebilecek boyutlara dahi ulaşabilir. Bu yüzden hem fizyolojik hem de psikolojik olarak sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için kişinin kilo takıntısından uzak durması tavsiye ediliyor.

Sağlıklı bir şekilde kilo alımı için, beslenme uzmanına başvurulabilir. Böylelikle diyetisyenle birlikte ortak verilecek bir beslenme düzeni oluşturularak ve anne adayı alması gerektiği kadar kilo alacaktır. Üstelik sadece kilo alımında değil, bebeğin fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacak birtakım besin takviyeleri de hekim tarafından önerilecektir. Son olarak hamilelikte beslenme konusunda doğru bilinen yanlışlara dikkat edilmelidir. Genellikle anne adayının aşırı yemek yemesine bağlı olarak bebeğin daha sağlıklı büyüyeceğine inanılır. Bu düşünce şekli anne adayına yarardan çok zarar verecektir. Hamilelik döneminde anne adayının günlük olarak alması gerektiği vitamin ve mineraller bebeğin gelişmesi için yeterli olacaktır. Bu yüzden gereksiz yüksek kalorili yiyecekler tüketmek yerine uzman bir hekimden alınacak tavsiyeleri yerine getirmek gebelik dönemi boyunca yeterli olacaktır.

Anahtar Kelimeler: hamile,çocuk,kilo,kilo dengesi,
Bu haber toplam 3401 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamilelikte demir ihtiyacınızı önemseyin!
Cennet meyvesinin hamilelere 6 faydası!
Hamile beslenmesindeki önemli detaylar!
Aşırı Zayıf Hamileler Nasıl Beslenmeli?
Beslenme şekli bebeğin genlerini belirliyor
Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme
Vejetaryenler de et yer
Hamileler kışın nasıl beslenmeli?
Annenin İyi Beslenmesi
Hamileyken Süt İçmek
Hamileyken Mineral Kullanmak
Hamileyken Yanlış Beslenme
Hamileyken Alınan Kilolar
Aşerme
Hamileyken Yenmeyecek Gıdalar
Hamileyken Vitamin
Hamileyken Ne Kadar Kilo Almalı
Hamileyken Beslenme
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.