Son Dakika
Anneler Burada
Çocuklarda Erken Ergenlik Sorunu
 

Çocuklarda Erken Ergenlik Sorunu

Prof. Dr. Atilla BÜYÜKGEBİZ – Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Endokrinoloji

10 Temmuz 2019 Çarşamba 14:05
Yazdır

Son yılların popüler konusu “Erken Ergenlik” tedavi edilmezse sebep olduğu erken adet görme ve boy kısalığı nedeniyle ailelerde haklı bir telaş uyandırmaktadır. Ancak medyadaki haber bombardımanı, aileleri lüzumundan da fazla bir telaşa sokmaktadır. Bu konuda her yazılan ve söylenene itibar edilmemesi ve endişe, şüphe durumunda bir çocuk endokrinoloğuna başvurulması uygun olur.

Ergenlik ve erken ergenlik nedir? Yaş standardı var mıdır?

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Fiziksel değişimle birlikte, ruhsal ve cinsel olgunlaşma sürecidir. Bütün dünyada ergenlik yaşı erkene inmiştir yani meme büyümesi 9-10 yaşlarında olması gerekirken 8 – 9’lu yaşlarda olmaktadır. Bu durumda ergenliğin ilaçlarla durdurulması gerekmez ve ailelerin telaşlanıp ergenliği durdurmak için hekime başvurmaları doğru değildir. Adet kanamaları 10 yaşından önce olmazsa telaşlanmaya gerek yoktur.Ancak 10 yaşından önce gerçekleşirse hekime başvurmak gerekir.

Erken ergenliğin belirtileri nelerdir?

Erken ergenlik, özellikle kız çocuklarında görülür ve 8 yaşından önce memelerde büyüme ile kendini gösterir. Meme büyümesi tek taraflı başlayabilir, sonra diğer meme büyür veya her iki memede de eşit zamanda büyüme gözlenir.

Her meme büyümesi erken ergenlik midir?

8 yaşından önce her meme büyümesi erken ergenlik değildir, çoğunlukla 6-8 yaş arası iyi huylu meme büyümeleri olur ve bunlar daha sonra küçülürler. İyi huylu meme büyümelerinin az bir kısmanda erken ergenlik gelişir, bu çocuklarda hızlı boy artımı ve kemik yaşı ilerlemesi de beraberinde olur.

Genital ve koltuk altı kıllanması tek başına erken ergenlik demek değildir, çoğunlukla bunlar normaldir; ancak meme büyümesi ile birlikte olurlarsa erken ergenlik kabul edilirler.

Özellikle kız çocuklarda ergenlik check up’ ı gerekli midir?

Ergenlik hormonları 9 -10 yaşına kadar çok düşük seviyelerde olduğu için ve 6 – 8 yaşlarından itibaren ultrasonografide genital organlarda bazı değişiklikler görülebileceği için; kız çocuklarına ergenlik check up’ı veya kadın doğum muayenesi yapılması ileride bu çocuklarda ergenliğin kaç yaşında olacağını göstermez yani gereksizdir.

Bu konuda teşhis nasıl koyuluyor?

Erken ergenlikten şüphelenilen çocuklarda, çocuk endokrin hekimi, bazı endokrin testler, kemik yaşı ve ultrasonografi yardımı ile tanı koyabilir.

Ailelere bu konuda bir öneriniz var mı?

Ailelerin yapacağı en önemli şey çocuklarındaki değişiklikleri iyi gözlemlemektir.

Anahtar Kelimeler: prof, atilla, büyükgebiz, kadıköy, florence, nightingale
Bu haber toplam 4521 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuklar da Kaybetme Korkusu Yaşar
Çocuklarda Geniz Eti, Geniz Akıntısı Ve Sinüzit
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
Güneş Gözlüğü Takmadan Güneşe Çıkmayın
Çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım?
Çocuğumu spora nasıl başlatmalıyım?
İlgiden yoksun çocuklardaki sorunlar
Tek çocuğun sosyalleşme problemi olmuyor
Çocukta özdenetim nasıl elde edilir
ÇOCUKLA YAŞAM
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.